JASEŁKA W NASZEJ SZKOLE

 


Tradycją naszej Szkoły są coroczne Jasełka przygotowywane przez uczniów młodszych i starszych klas. Podobnie było przed tegorocznymi Świętami Bożego Narodzenia.

22 grudnia uczniowie klas IV-VI wraz z wychowawcami i Dyrekcją zebrali się w sali gimnastycznej, by zobaczyć przestawienie przygotowane przez uczniów klasy Va i Vb. Piękna scenografia wprowadziła publiczność w świąteczny nastrój a jej dopełnieniem stał się występ, który w tym roku miał wszystkim przypomnieć znaną prawdę o tym, że Jezusa można spotkać w drugim człowieku.

Główną bohaterką tegorocznych Jasełek była Ania, która prowadzona przez anioła, miała spotkać się z nowo narodzonym Jezusem. Dziewczynka przygotowała dla Dzieciątka dary, które w jej mniemaniu miały dużą wartość. Podróżując z aniołem przez różne kontynenty, spotykała inne dzieci, które też zostały zaproszone na spotkanie z Mesjaszem. Każde z nich cierpiało z powodu jakiegoś braku. Ani udało się im pomóc. Ona również doświadczyła życzliwości, bo nakarmił ją chłopiec, który jedzeniem chciał się podzielić z Jezusem. Dzieci docierając do Betlejem bez prezentów, usłyszały od Maryi, że obdarowały Jezusa pomagając sobie nawzajem. Puentą przedstawienia były słowa Maryi: „Was także Jezus zaprasza na swoje urodziny. Jesteśmy cały czas w podróży. Każdego dnia możecie Go obdarować swoją dobrocią. I wtedy w Waszych sercach jest Boże Narodzenie”.

W klasach młodszych rozbrzmiewały kolędy w naszej szkole już od 19 grudnia br. Wtedy to uczniowie klas: II „a” i II „d” wraz ze swoimi wychowawczyniami zaprosili na próbę generalną, przed szkolnymi jasełkami klas młodszych, swoich najbliższych: Rodziców, Rodzeństwo….

            Prawdziwy występ miał miejsce w czwartek 22 grudnia. Tradycyjnie do Jezusa przyszli pasterze, wraz z aniołami, nie obyło się oczywiście bez Trzech Króli ze swoimi darami w iście królewskich strojach. Wszystko zostało okraszone szczyptą dziecięcych wierszyków i śpiewem kolęd i pastorałek.

Tym razem jasełka zostały nazwane tanecznymi za sprawą tańca aniołów i mikołajów.

Coroczne Jasełka spotkały się z bardzo entuzjastycznym odbiorem publiczności. Dzieci popisały się doskonałą grą aktorską. Dopełnieniem występu był piękny śpiew najbardziej znanych polskich kolęd takich jak „Dzisiaj w Betlejem”, „Cicha noc” czy też „Wśród nocnej ciszy”. Kolędy śpiewane przez uczniów przeplatały sceny podróży dzieci do Jezusa.

Po zakończonym przedstawieniu wszyscy wysłuchali życzeń Pana Dyrektora i w świątecznych nastrojach rozeszli się do klas, gdzie odbywały się wigilie klasowe.

Tekst: Magdalena Piekarska i Moniak Zając, zdjęcia Marta Szarek i Monika Zając

Categories :

SP24